MR340

MR340 Race Records

Our race records have been updated to include 2022 race times!

Women's Solo

  1. Robyn Benincasa (2018) 38:41
  2. Salli O'Donnell  (2021) 42:29
  3. Robyn Benincasa (2010) 43:06
  4. Robyn Benincasa (2016) 43:50
  5. Salli O'Donnell (2017) 44:06
  6. Robyn Benincasa (2014) 44:51
  7. Susan Jordan (2018) 46:14
  8. Katie Pfefferkorn (2010) 46:42  (Mary Jo Pfefferkorn, Ground Crew)
  9. Emily McNeil (2018) 47:24
  10. Cyndi Wilsdorf (2021) 47:45

Men's Solo

  1. Joe Mann  (2018) 36:39
  2. Ryan Slebos  (2015) 36:43
  3. Carter Johnson (2008) 37:46 (Peter Johnson and Lela Johnson-Vela, MD, Ground Crew)
  4. Joe Mann  (2015) 37:56  (Ryan Smith, Ground Crew)
  5. Santo Albright (2010) 38:44
  6. Dustin LeCave (2022) 38:47
  7. Andrew Condie (2014) 39:16
  8. Eric Sutter  (2015) 39:32
  9. J. Glenn Phaup  (2015) 39:32
  10. Geoff Waters  (2018) 39:39

Women's Tandem

  1. Mollie Binion and Amy Boyd  (2015) 38:43
  2. Di McHenry and Katie Pfefferkorn (2011) 44:36
  3. Di McHenry and Mandy Urban  (2018) 45:11
  4. Diane McHenry and JoJo Newbold  (2015) 46:34
  5. Amber Dotson and Amber Moore  (2018) 48:16
  6. Carol Heddinghaus and Joan Twillman (2018) 48:24
  7. Candi Hill and Emily McNeill  (2020) 48:28
  8. Loreen Matson and Teresa Dewitt (2010) 49:17 (Suzanne Renner and Jackie Dozier Ground Crew)
  9. Carol Heddinghaus and Abigail Tuttle (2010) 49:24  (James Russell, Ground Crew)
  10. Di McHenry and Mandy Urban  (2016) 51:23 (Chuck McHenry, Charles Bruns, Ground Crew) 

Men's Tandem

  1. Phil Bowden and Chris Issendorf (2015) 34:34
  2. Jeremy Vore and Steve Landick (2019)  35:27
  3. West Hansen and David Kelly (2010) 36:48
  4. Wally Werderich and Nick Josefik (2010) 37:02
  5. Dylan McHardy and Joe Mann (2017) 37:09
  6. Dave and Will Anderson (2014) 37:19
  7. Michael Vandeever and Andrew Condie (2011) 38:12
  8. Kevin Schwartz and Matt Green (2010) 38:48 (Ashley, Al, Kathy, Jen, and Tom Green, Bill and Sandy Schwartz, and Joe Wilson)
  9. Phil Reed and Mitch Anderson (2010) 38:49 (Denise Reed, Ground Crew)
  10. Dave and Will Anderson (2009) 38:59 (Bill Anderson and Jessica Anderson, Ground Crew)

Mixed Tandem

  1. Morgan Kohut and Brian Jones (2017) 38:35
  2. Courtney and Ryan Martinez  (2020) 39:22
  3. Vicki and Del Cummings  (2015) 40:17
  4. Jeff Wueste and Amy Boyd (2014) 40:38
  5. Chuck and Di McHenry (2010) 41:26 (Charles Bruns crew captain and Raymond Brugger)
  6. Laura and Ryan Milby  (2018) 41:55
  7. Jonathan and Lauren Redfern  (2018) 43:18
  8. Daryl Simon and Emily McNeill  (2021) 44:04
  9. Alma Hopkins and Bryan Hopkins  (2021) 44:07
  10. Dodd Yeager and Virginia Parker (2013) 44:19

Men's Team Division (3-4 paddlers)

  1. Dylan McHardy, Brad Daniels and Morgan Kohut  (2021) 36:20
  2. Mike Dey, Mike Smith and John Moore  (2018) 37:51
  3. Joe Mann, Ryan Slebos and Matt Dresslaer  (2012) 40:46
  4. David Ganey, Nathan Redcay and Tod Wilson  (2015) 41:10
  5. Matt Green, Kevin Schwartz and Tod Wilson  (2020) 41:56
  6. Mitch Anderson, Phil Reed and Cole Clement (2015) 42:02
  7. Matt Green, Tod Wilson & Kevin Schwartz (2022) 42:26
  8. Matt Green, Brian Brooks and David Lackey (2013) 43:52
  9. Oliver Simes, Rod Price, Scott Miller and Bobby Johnson  (2020) 44:38 (Mike “Moose” Dougherty and Mindy Shroeder-Kragness, Ground Crew)
  10. Phil Reed, Mitch Anderson and Cole Clement  (2014) 44:52

Mixed Team Division (3-4 paddlers, at least 50% female)

  1. John Moore, Sonja St. Clair, Veronica Sosa, Mike Smith  (2020) 40:59
  2. Jason Doverspike, Karla Ramsay, Steve Ramsay, Brooke Ramsay  (2015) 45:19
  3. Anna Mae Williams, Brooke Williams, Ivy Williams (2022) 47:46
  4. DB Palmer, Greta Palmer, Liam Palmer, Lily Palmer   (2021) 48:11
  5. Dan Grubbs, Christina Ruiz, Di McHenry, Zaiham Abdullah  (2008)  51:24
  6. Cyndie Guffey, Danelle Haake, Hogan Haake and Jo Newbold  (2020) 52:07
  7. Anna Mae Williams, Brooke Williams, Ivy Williams  (2021) 52:31
  8. Gina Bradley, Amber Coons & Susan Tretter (2018) 53:12
  9. Jonathan Redfern, Lauren Redfern and Katilin Jiral (2012) 54:28
  10. Anna Mae Williams, Brooke Williams, Ivy Williams  (2020) 57:00

Voyageur Class

  1. Phil Bowden, Wendell Smith, Brad Daniels, Michael Matthews & Dylan McHardy (2018) 33:01
  2. Wade Binion, Andrew Condie, Amando Cruz, William Russell, Logan Mynar and Clay Wyatt (2013) 35:58
  3. West Hansen,  Richard Steppe, David Anderson, David Kelly, Jeff Glock, Mike Rendon  (2008)  36:19  (Bill Noble, John Glock and Bill Anderson, Ground Crew)
  4. Amy Boyd, Brenda Jones, Mollie Binion, Morgan Kohut, Virginia Condie and Holly Orr  (2016) 38:22
  5. Lydia Huelskamp, Melissa James, Mollie Binion, Samantha Binion and Cecili Bugge  (2020) 38:23
  6. Abigail Tuttle, Linda LaFontaine, Yolandea Wood, Joan Twillman, Mandy Urban, Carol Heddinghaus, Jeannette Anthony, Renee Simmons, Kim Jones  (2015) 47:26
  7. Mitch Anderson, Phil Reed, Matt Green, Kevin Schwartz, Larry Scroggins, Yancy Scroggins (2011) 39:24 (Ashley, Al, Kathy, Jen, and Tom Green, Bill and Sandy Schwartz, and Joe Wilson)
  8. John Bugge, Andres Cabb  (2008)  39:50
  9. Andrew Condie, Wade Binion, Chris Paddack, Michael Vandeveer, Jay Daniel and Andres Cabb (2012) 39:40
  10. John Burch, Robert Bart, Amy Crews, John Naas, Stephen Fuller, Scott Shaw, Timothy Johanns, Andrew Wasmer, Dirk Frisbee (2018) 47:26

Dragon Boat/Voyageur Class:

  1. Christina Ruiz, Lisa Grossman, Eric Farris, Jonathan Redfern, Joseph Ringling, Black Coffee, Doug Jennings, Scott Swafford, Ken Tilford, Will Murphy, Jeff Barrow, Ryan Mason, Rick Wise, Sean Butler, Mark Handley, Krista Patterson, Kelly Sumner, Barry Brown, Joseph Heger, Michael Maples  (2010)  38:05      (Maria Crusius, Bob Collins, Maurita Collins, Dianne Maurer, Kelly Barth, Lisa Swafford and Eric McClelland, Groundcrew)
  2. Cami Ronchetto, David Grebetz, Kyle Patrick, Shane Perrin, Linda Lafontaine, Daren Wolf, Brendaly Rodriguez Munoz, Jessica Kiefer, Mary Burkhart, Bailey Donahue, Justin Brooke & Rod Wellington (2018) 46:09
  3. Will Murphy, Ken Tilford, Stanley Orsolek, Ron Ladzinski, Mira Doneva, Douglas Jennings, Wayne Albert, Beverly Sorrells, Matthew Porter, Mathew Stephenson, Michael Maples and Charles Wolfe (2013) 53:09
  4. David Treece, Ken Mortimer, Ron Schneider, Jamie Walker, Pete Matschiner, Kenneth Stecher, Rich Talkington, Staci Olsen, David Patrick, Keith Florez, Linam Derek and Phil Schneider (2013) 59:12
  5. Alex Kuntzman, Lynn Decapo, Emily Woll, Simon Hile, Teri Rudelic, Angela Carter, Eric Evans, Perry Whitaker, Ryan Roe, Myles Arbeeny, Joe Smith, Konner Cool (2017) 64:17
  6. David Cassidy, Denett Costin, Lori Godfrey, Eric Gross, Steven Hutchins, Jen Forman-Wright, Sandy Ely, David Hargis, Kari Rydalch, Ryan Rydalch, Betty Welch, Lisa Zinnecker, Mark Krull, Kimberly Tharp (2022) 76:57
  7. Stephen Bacon, Shane Camden, Stacy Camden, Glenn Hooker, Keith Hulsey, Amy Jeffers, Andrew McDonald, Kirstin McEvoy, Elizabeth McEwen, Brett Swanstrom  (2021) 80:39

Men's Stand Up Paddleboard

  1. Mitch Anderson (2018) 44:39
  2. Mitch Anderson  (2021) 48:36
  3. Peter Bjorklund (2022) 49:19
  4. Mitch Anderson (2022) 49:32
  5. Bart de Zwart  (2016) 50:16
  6. Mitch Anderson  (2016) 51:12
  7. Mitch Anderson  (2020) 51:16
  8. John Knippers (2022) 51:58
  9. Mitch Anderson (2017) 52:00
  10. Phil Rodway (2018) 52:58

Women's Stand Up Paddleboard

  1. Lauren Rodriguez (2022) 49:31
  2. Lauren Rodriguez  (2021) 53:04
  3. Joanne Hamilton-Vale (2016)  60:26
  4. Lyn Harris  (2021) 61:20
  5. Lauren Rodriquez (2017)  61:23
  6. Melissa Dielschneider (2022) 72:04
  7. Emily Matthews  (2021) 79:44
  8. Katie Raymon (2022) 80:14
  9. Jane Cotton (2022) 81:29
  10. Bailey Nash  (2021) 82:11

Solo Pedal Drive

  1. Ellen Falterman (2018) 43:40
  2. Thomas Farrar (2022) 46:05
  3. Thomas Farrar (2018) 47:37
  4. Scott Reeves (2013) 48:29
  5. DJ Good  (2021) 48:50
  6. Drew Marting  (2021) 48:50
  7. John Radford  (2021) 51:27
  8. Jim Holt  (2016) 52:29
  9. Steve Haddock  (2016) 52:34
  10. David Bailey (2018) 52:48

Women's Solo Rowing

  1. Ellen Falterman  (2021) 46:48

Tandem/Team Rowing

  1. Ellen and David Falterman (2022) 49:04

Tandem Pedal Drive

  1. Greg and Helen Kolodziejzyk  (2015) 41:38
  2. Timothy Davis and Scott Reeves  (2016) 45:41
  3. Thomas Farrar and Thomas Farrar, father/son  (2020) 46:58
  4. Steve Klein and Sam Moore  (2015) 47:22
  5. Sam Moore and Steve Klein (2017) 48:47
  6. Ryan Gregory and Kevin Uballez (2022) 49:29
  7. Doug Brown and James Carter  (2020) 49:32
  8. Matt and Tiffany Burris  (2016) 49:59
  9. Mike Ketchmark and Mark Andresen (2014) 52:22
  10. James Carter and Nicholas Civitello  (2021) 54:19

Team Pedal Drive

  1. Joe Mann, Matt Walters and Uncle A Dog  (2020)  35:42
  2. Joe Mann, Matt Walters and Uncle A Dog (2021) 38:29
  3. Joe Mann, Matt Walters, Uncle A-Dog (2022) 39:50
  4. Scott Reeves, Robert Smith and Dwayne VanHoose  (2014)  47:46
  5. Joe Frohock, Michael Malone, Judy Mink, Salli O'Donnell (2022) 57:07
  6. Mariann Larkin-Dahl, Stephanie Prusak Wolfe, Cyndi Wilsdorf, Caleb Wolfe (2022) 66:22
MR340
© 2023 Missouri River Relief. All Rights Reserved. Website design and development by Pixel Jam Digital.
menuchevron-downcross-circle